Kochani!
Zbliżają się rekolekcje szkolne dla dzieci, które w tym roku odbędą się w ramach misji świętych, prowadzonych w naszej parafii od 5 czerwca 2011r. Czym są owe rekolekcje, które corocznie przeżywają Wasze dzieci a nasi uczniowie? Rekolekcje szkolne są szczególną formą głoszenia Ewangelii, wyrazem troski Kościoła o przekaz wiary i formacji postaw wynikających z wiary. Zarówno w katechezie jak i w rekolekcjach chodzi o doprowadzenie katechizowanego nie tylko do spotkania z Jezusem, ale do zjednoczenia, a nawet do głębokiej z Nim zażyłości. Do zadań rekolekcji szkolnych należą również: wychowanie liturgiczne, poznanie treści wiary, formacja moralna, nauczanie modlitwy, wychowanie do życia wspólnotowego.Co zrobić, aby owocnie przeżyć czas rekolekcji? Jakie są warunki spotkania z Jezusem?
1.Po pierwsze. Najważniejsze, co możemy komuś dać to właśnie swój czas. Jest to znak naszej miłości. Warto więc na początku świadomie ofiarować ten czas Panu Bogu, zupełnie Jemu oddać, by mógł swobodnie działać w nas. Warto i trzeba odejść od codziennych spraw i usunąć się niejako „na pustynię”, czyli tam, gdzie łatwiej zamilknąć, aby usłyszeć głos Boga w swoim sercu. Może wyłączyć zupełnie telewizor, komputer; może pobyć dłużej w samotności gdzieś na łonie natury. Tak, to wyciszenie się jest bardzo ważne, ale niemożliwe bez pomocy Ducha Świętego. Tylko On może nas uczynić otwartymi na łaskę Pana, tylko On może nas uwolnić od nas samych, byśmy byli gotowi wypełnić się Bożym światłem, Bożą Miłością. Tylko Duch Święty może doprowadzić człowieka do Chrystusa, bo On prowadzi do poznania całej Prawdy, a tą Prawdą jest właśnie Jezus.
2.Po drugie - trzeba chcieć i pragnąć spotkać Jezusa, trzeba prosić o tę łaskę. Trzeba Boga potraktować na serio i stanąć przed Nim w prawdzie i pokorze serca. Trzeba uwierzyć, że Bóg jest Miłością i Tej Miłości zaufać. Chodzi o taką postawę, jak ma dziecko wobec swoich kochających rodziców.
3. Po trzecie – trzeba słuchać Boga. Słuchać tak, jakby mówił konkretnie do mnie, konkretnie dziś, w konkretniej sytuacji. Pytać Pana co mam czynić, czy podoba się Jemu moje serce, czy ma upodobanie w moim życiu? I słuchać. Pan da odpowiedź, Pan pokaże rozwiązanie. Pan pokaże co trzeba w życiu naprawić. A im bardziej uwierzysz, tym więcej usłyszysz.
4.I na koniec i bez końca – uwielbiaj Boga! Co to znaczy uwielbiać? To znaczy prawić Bogu komplementy, wychwalać Jego dobroć, wierność, mądrość i wszystkie inne przymioty. Modlitwa uwielbienia to najbardziej bezinteresowna modlitwa a zarazem najbardziej skuteczna, bo gdy człowiek zajmuje się Bogiem, Bóg zajmuje się człowiekiem i to nieporównanie bardziej: wyzwala od egocentryzmu, od zniechęcenia, beznadziei, od problemów, od nałogów. Zatem – śpiewajmy Bogu Alleluja! Chwalmy Pana!
Drodzy Rodzice! Z całego serca proszę – pomóżcie swoim dzieciom owocnie wypełnić czas rekolekcji. Poślijcie je na spotkania, nie zwalniajcie od tego obowiązku i przywileju. Niech usłyszą z Waszych ust zachętę i zainteresowanie tym, co przeżyły i czego doświadczyły. Zaproponujcie wspólną modlitwę w rodzinie, by razem uwielbiać miłosierną miłość naszego Boga.
Życzę wszystkim, by te rekolekcje umocniły nas w wierze i miłości, byśmy mocno przylgnęli do Chrystusa i pociągali do Niego innych ludzi. Duch Święty niechaj nas prowadzi i uświęca. Szczęść Boże!
Katechetka